נניח שפתחתם תיבת דואר חדשה כלשהי (בלי להזכיר שמות), התיבה מן הסתם תהיה ריקה ובלי הודעות או במקרה הטוב תהיה הודעת ברוכים הבאים – קצת משעמם ולא מזמין את המשתמש.

כדי לעשות את הנחיתה רכה יותר והפגישה הראשונה עם אפליקצייה שהתקנת או תיבת הדואר החדשה שלכם במקרה הזה, אפשר לעצב את אותו עמוד ריק כדי לתת למשתמש תחושה נוחה ועם הסבר קצר על התועלת שאפשר להפיק מאותו מסך.

מסכים ריקים אלה נקראים empty state או blank slate וכמה שהם פשוטים הם עדיין צריכים עיצוב שיהפוך אותם למזמין יותר – עמודים כאלה הם הזדמנות מצוינת להציג את היכולות של האפליקציה שלך. זה יכול להיעשות בעזרת מלל פשוט עם חיצים או/וגם איורים חמודים.

אם נחזור לדוגמת תיבת הדואר שלנו לרגע – נוכל למשל בתור מעצבי הפלטפורמה להחליט שכשתיבת הדואר ריקה וחדשה יופיעו מספר מיילים, אחד מהם יהיה מייל ברוכים הבאים (דוגמה יפה לכך ניתן למצוא בוורפרדס למי שמתקין לראשונה ומקבל פוסט ראשון מגברת וורדפרס שמראה דוגמה ליכולות), מייל נוסף יכול להיות עם הוראה פשוטה בכותרת שלו "גרור ימינה כדי למחוק אותי!" ומייל אחר עם הוראה "לחיצה ארוכה עלי ותגלו עוד אפשרויות". ככה בעצם אתם עוזרים למשתמש להכיר את האפליקציה שלכם תוך כדי פעולות שבעתיד ישתמש בהן.

מסכים ריקים גם מופיעים באפליקציות וממשקים בהם צריכים להעלות קובץ או תמונה, למשל אם אפליקצייה של ניהול אלבומי תמונות הייתה מציגה מסך בו פתחתם אלבום חדש והאלבום יהיה ריק מן הסתם – יהיה נחמד אם תופיע שם תמונה אחת או שתיים לדוגמה שאפשר לעשות בהן שימוש או הסבר קל עם איור נחמד שמראה לכם איפה הכפתור שאיתו מעלים תמונות.

הנה כמה דוגמאות שמצאתי:

Yahoo

בתיבת הדואר של yahoo במידה והיא ריקה תראו הודעה קצרה שאומרת שאין אימייל ובינתיים מציגה לכם אפשרות לסרטון וידאו שיכול להעביר לכם את הזמן.

Pinterest

כשאתם פותחים לוח חדש תראו שם דוגמה לנעיצה אחת ואת הכפתורים שבעזרתם תוכלו להעלות תמונות חדשות - קליל ונחמד.

Dropbox

דרופבוקס מעולה באיורים שלה ופשטות, תראו למשל איך נראה דף של תיקייה ריקה, האיור עדין אבל נותן לך תחושה שמשהו צריך להיות בתיקייה הזו, זה יכול להיות מסמך, תמונה או כל דבר אחר, בנוסף האיור מלווה בטקסט שמסביר איך אפשר להעלות קבצים לאותה תיקייה.

Google Drive

גם כאן שימוש באיור עדין שבקושי מבחינים בו אבל הוא עדיין שם והוא מזמין אתכם לגרור אליו קבצים.

Facebook

מסתבר שזה מה שתראו אם תסירו את כל החברים שלכם, פייסבוק ימליצו לכם להתחיל לחפש חברים חדשים wink

לסיכום, גם מסך שכביכול ריק כדאי וצריך לעצב, כך נגרום למשתמשים להרגיש פחות אבודים ויותר מחוברים לממשק שמוצג בפניהם, ואפשר לעשות את זה בדרכים יצירתיות ופשטות.

ממליץ לכם לראות עוד המון דוגמאות יפות בפינטרסט